Wyższe mandaty za nieprzestrzeganie przepisów na przejazdach kolejowych

przez | 29 grudnia 2021

Od 1 stycznia 2022 roku zacznie obowiązywać nowy taryfikator mandatów. Zmiany obejmą również kary za wykroczenia drogowe, których dopuszczają się kierowcy na przejazdach kolejowych.

Na początku grudnia znowelizowano ustawę z 1997 roku – Prawo o ruchu drogowym. W związku z tym od 1 stycznia 2022 roku zacznie obowiązywać nowy taryfikator mandatów, który przewiduje zaostrzenie kar za wykroczenia na drodze. Dotychczas najwyższy mandat przewidywał karę do 500 zł. Od przyszłego roku stawki te znacznie pójdą w górę, np. przekroczenie dozwolonej prędkości o 30 km/h będzie wiązać się z mandatem minimum 800 zł.

Warte uwagi są mandaty dotyczące nierespektowania przepisów obowiązujących na przejazdach kolejowych. Od 1 stycznia za:

  • wjechanie na przejazd pomimo opuszczających się rogatek, bądź gdy ich podnoszenie nie zostało zakończone,
  • wjechanie na przejazd, przed którym sygnalizator nadawał czerwone światło,
  • objechanie rogatek,
  • wjechanie na przejazd, gdy po drugiej stronie nie ma miejsca na bezpieczne kontynuowanie jazdy

będzie grozić mandat minimum 2 tys. złotych oraz 10 punktów karnych. Dotychczas przewidywano kary np. 300 zł za objechanie opuszczonego szlabanu, a za wjechanie na przejazd, bez możliwości zjechania z niego – karę 300 zł i 2 punktów karnych.

Na przejazdach kolejowych w całej Polsce stale dochodzi do niebezpiecznych sytuacji, gdzie kierowcy swoimi manewrami stwarzają zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu lądowym. Według danych PKP PLK od 1 stycznia do 30 listopada 2021 roku doszło do 159 wypadków i kolizji z udziałem pojazdów na przejazdach kolejowych. Zginęło w nich 25 osób, a 12 kolejnych odniosło poważne obrażenia.

NaKolei.pl