Nowe limity – pociągami pojedzie więcej pasażerów

przez | 14 maja 2021

Od najbliższej soboty, 15 maja 2021 r., w środkach publicznego transportu zbiorowego będą obowiązywały nowe limity przewożonych pasażerów. Pozwolą one zabrać na pokład większą liczbę osób. Wewnątrz pojazdów nadal konieczne będzie zasłanianie ust i nosa maseczką.

W związku ze stopniowym łagodzeniem obostrzeń epidemicznych zmieniono limity podróżnych w środkach publicznego transportu zbiorowego. Zgodnie z najnowszym rozporządzeniem Rady Ministrów, od 15 maja do 5 czerwca, w tym samym czasie będzie można przewozić nie więcej osób niż wynosi 100% liczby miejsc siedzących (dotychczas tylko 50%) albo 50% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących określonych w dokumentacji technicznej danego typu środka transportu albo pojazdu (dotychczas 30%), przy jednoczesnym pozostawieniu w środku transportu albo pojeździe co najmniej 50% miejsc siedzących niezajętych. O wyborze jednego z dwóch wymienionych w przepisach limitów zdecyduje każdy przewoźnik.

W środkach transportu zbiorowego utrzymany został obowiązek zakrywania ust i nosa maseczką na dotychczasowych zasadach. Odkrycie ust i nosa będzie możliwe w przypadku spożywania posiłków lub napojów po zajęciu miejsca siedzącego w pociągu objętym obowiązkową rezerwacją miejsc, w tym posiłków i napojów wydawanych na pokładzie pociągu. W okresie od 15 maja do 5 czerwca stosowanie maseczek będzie również wymagane w miejscach obsługi podróżnych (np. dworce), z wyłączeniem miejsc na otwartym powietrzu.

Urząd Transportu Kolejowego